Kam byste se nejradši vydali?

Ať už vaše cesta povede na místa známá i neznámá, domácí nebo zahraniční, vždy si jí užijte na plný pecky!

pracovat u moře jako digitální nomád

Jaké to je, být nomádem v 49?

Jak se to tak přihodí, že se člověk na stará kolena, rozhodne stát nomádem? Vcelku jednoduše, stačí se rozhodnout a už to jede samo. Ale vezměme to od začátku.

Naivní začátky

V roce 2010 jsem zkusil začít podnikat na internetu. Moje naivní úvahy byly typu: “Kde jsou nejmenší náklady a stačí jen moje práce? Internet! Tam je všechno zadarmo a dá se tam vydělat přes noc.” Jo, jo, opravdu naivní představa 😀 Trvalo mi pět let, než jsem se dopracoval znalostem, které mám teď. A dnes můžu s klidem říct. Online je stejný jako offline. Bez peněz tu rychle nic neuděláš. A pokud ano, pak máš geniální nápad. A geniální nápady uspějí stejně v tom kamenném, jako ve virtuálním světě.

Všechno špatné je vždycky pro něco dobré. Za těch pět let jsem si vyzkoušel, většinu chyb nováčků na internetu. Od pochybných info produktů, až po klasické megalomanství – přece čím víc webů, tím větší zisk 😀 Ne, opravdu to takhle nefunguje. Nakonec jsem se zaměřil na affiliate, správu eshopů a analýzy klíčových slov. Tabulky mě prostě baví 😉

Digitální nomádství

Provozovat tuhle činnost, lze takřka odkudkoliv, kde je připojení na internet a energie. Tak proč sedět doma na zadku? Mě odjakživa táhly dálky a širé obzory. Proč bych nemohl cestovat a u toho pracovat? A o kolik peněz spotřebuji víc než doma? Promýšlel jsem, počítal a počítal, až jsem se dopočítal, že by to šlo 🙂 A tak se ze mě stal digitální nomád. Jaký byl ten prvotní impuls si můžete přečíst v článku Jak mě to napadlo.

Pracovat a současně cestovat můžete i v páru, pokud si umíte zařídit práci na dálku, třeba jako Lenka s Martinem z Nomádem.cz. A problém to není ani pro celou rodinu, jak dokazuje Víťa Válka. Kdo chce, ten si cestu a způsob vždycky najde. Kdo nechce, vymýšlí proč to nejde.

pracovat u moře jako digitální nomád

 

Ale už dost keců. Jdeme počítat. Tak za kolik se dá měsíčně asi tak žít, respektive nomádit? Za 10, 20 nebo 30 tisíc? Co vlastně k životu potřebujete? Na to je jednoduchá odpověď. Minimum z věcí, o kterých si myslíte, že se bez nich doma neobejdete. Osobní potřeby se vám zredukují na jídlo, spaní a hygienu.

K datu tohoto článku jsem na cestě čtyřicátýtřetí den. Jak se bydlí v tak malém autě, kolik to zatím stálo peněz a jaké jsou první zkušenosti? Pojďme se na to podívat.

Obytný prostor 4 x 2 m

Celkem 8m2. Můj momentální obytný prostor. Většina z vás má tak velkou možná kuchyni 🙂 Prvotní a nejdůležitější věcí, jak přežít v tak malém prostoru je pořádek. Okamžitě po sobě uklidit spaní, umýt nádobí, uklidit na stole atd. Prostě uklízet, uklízet, uklízet.

Jednu velkou výhodu ten malý prostor má. Skoro na všechno dosáhneš z jednoho místa 😀 A další výhodou je, že se rychle zahřeje. Stačí uvařit dvakrát kafe a je teploučko. Poslední dny se v noci ochladilo a ráno je tak okolo 10°C. V autě mám 16°C. Nic co by se nedalo vydržet.

konvice na sporáku

 

Naopak, když přes den pálí sluníčko, stačí nechat zatažené rolety, neotvírat okna, zakrytovat kabinu řidiče, zatáhnout závěs oddělující kabinu od obytné části a otevřít střešní vikýře. Je sice teplo, ale snesitelné. Větrák na ochlazení jsem použil zatím asi jen dvakrát.

Klaustrofobie

Tak tou naštěstí netrpím a snad ani trpět nebudu. Ale pokud má někdo k této chorobě sklony, pak nedoporučuju si takové malé autíčko pořizovat 😀

Postel

Ta je velká 2,1 x 1,35 m a prostor nad ní má cca. 70cm. Napřed jsem myslel, že se tam nevejdu, ale omyl. Úplně v pohodě. Matrace má 14 cm a je lepená ze tří vrstev molitanu s rozdílnou tuhostí. Schůdky k posteli jsem nějak nestihl vyrobit. Tak si jen stoupnu na křeslo a jsem nahoře hned.

postel v obytném autě

 

Stůl

Ten je pro mně pracovním místem, proto jsem ho udělal vyšší, tak aby se u něj dobře sedělo a nebolely záda. Křesla jsou samozřejmě taky o něco vyšší.

Kuchyň

Sporák s dřezem byla dobrá volba. Komplet plech, takže pokud potřebuji odstavit horký hrnec, žádný problém. Dva hořáky úplně stačí, nehodlám vyvařovat pro rotu vojáků 🙂 Pitná voda ve 20l kanystru vystačí cca. na týden. Přesto průběžně doplňuji.

Koupelna

Zvyknete si na studenou vodu a otužíte se. Ale abych nekecal 🙂 Ohřejete si vodu na sporáku. Přelejete do umyvadla a komplet se vydrhnete žínkou. Mezitím se připravíte na teplotní šok 😀 a pustíte sprchu. Musím říct, že nejhorší je vždycky prvních pár vteřin a pak už to jde. Voda má teď okolo 18°C. Uvidíme v lednu 🙂 Jediné s čím v koupelně bojuji jsou vlasy. Každý, kdo je má dlouhé, ví o čem mluvím. Ale co, musím prostě jen víc uklízet.

Jídlo

To si z větší části vezu sebou. Po cestě to prokládám dokoupením nějaké zeleniny (abych nedostal kurděje ze samýho masa 🙂 ). Naložil jsem celkem 50 domácích vepřových konzerv, 15 kg těstovin, 5 kg rýže, 30 konzerv chilli fazolí, 3 kg ovesných vloček 5 balení rýžových chlebíčků. K tomu nějakou cibuli a česnek, koření a olej. Jo a nesmím zapomenout na 2kg kafe a 3 litry vína 😀

Zásoby neubyly ještě ani o čtvrtinu. A hlady rozhodně netrpím. K pití mám vodu, která je zadarmo na každém stání pro autokaravany. Už doma jsem dávno přešel na pití vody a zrušil nákup veškerých col, limonád a sodovek.

zásoby jídla

 

Energie

Prozatím jako nejsložitější vidím vychytat zásobu energie. Podcenil jsem totiž výkon solárního panelu, respektive nechal jsem si “dobře poradit od odborníka” a teď mám problém. Výkonově prostě 80Wp panel na 140Ah baterii nestačí. A to tady sluníčko svítí skoro pořád, zatím 🙂

Jak tohle vyřešit? Doma bych přikoupil panel. Tady o tom zatím jen uvažuji 🙂 Ale poradil jsem si. Rozplánoval jsem pracovní rozvrh, tak abych maximálně využil dostupnou kapacitu baterie.

Pozitivní na tom je, že jsem se vrátil k ručnímu psaní. A docela mi to jde 🙂 Zjistil jsem také, kolik věcí dokážu vyřídit na telefonu. Maily které nevyžadují přílohu tak všechny. Základní agenda eshopů nebo objednávek se dá taky zvládnout na telefonu.

Abych prodloužil výdrž noťasu na baterii mám obvykle stažené všechny rolety, tak aby bylo přítmí a jas monitoru na minimum. Výdrž baterie tak prodloužím skoro o 1 hodinu. To ovšem nesmím stříhat video 😀

Internet

K připojení na internet používám SIM kartu od španělského Orange. Mimo Španělsko variantu Go Europe, kde za 100 Mb dat zaplatíte 1€. Přímo ve Španělsku jsem si tarif změnil na Balleno 14. Mám 2 Gb za 14,95 € v plné rychlosti a po vyčerpání limitu rychlost spadne na 1,6 kb/s. To je sice tragédie, ale třeba na vyřízení mailů to stačí v pohodě. Trochu jsem na začátku tápal jak kartu nabít, ale díky Markovi Feuermannovi dnes vím, že stačí použít stránku Recharge.com a dobito máte raz dva. Poplatek pro ně je 0,99€.

pripojeni-na-internet

 

Útrata

Určitě vás nejvíc zajímá útrata. Proto jsem si jí nechal na konec 🙂 K dnešnímu dni dělá celkem 14 103,-Kč. V tom je započítáno 1390,-Kč cestovní pojištění, 1340,-Kč za datovou kartu, 9 038,-Kč za naftu a 404,-Kč za španělskou plynovou bombu. Moje vlastní útrata činila 1931,-Kč. Za 43 dní. To je na den 45,-Kč! A to rozhodně nestrádám. Mám vše co potřebuji.

 

průměr na den (43dny)celkem
cestovní pojištění32,-Kč1390,-Kč
SIM karta Go Europe31,-Kč1340,-Kč
náplň plynové bomby9,-Kč>404,-Kč
nafta210,-Kč9038,-Kč
osobní spotřeba45,- Kč1931,-Kč
Celkem327,-Kč14103,-Kč

 

Tak komu z vás spadla brada? Ano, i za tyhle prťavý peníze se dá ujet přes 3000 km, žít víc jak čtyřicet dní a přitom cestovat.

Teď mi někdo řekněte, kde vidíte problém vyrazit do světa? No jasně, slečinky co potřebují pestrou stravu a komfort jsou out. Pokud, ale čteš tenhle článek, tak asi máš tu touhu cestovat v sobě a určitě tomu něco dokážeš obětovat.

Po měsíci nomádění mohu říct jediné – neměnil bych a bylo to správné rozhodnutí. Každý den přichází nějaká  nová výzva. Pokaždé je něco jinak a musí se to vyřešit. A to mně baví. Staří harcovníci jistě vědí s čím se nováček, jako já, může potýkat. Ale právě ta novota věcí mně fascinuje. Není to ten nudný stereotyp navyklých činností, které se odehrávaly doma.

Napište mi do komentářů, jestli byste do toho šli, nebo ne a proč?

10 komentářů

 • Lucy

  Super, mně by se to líbilo. Ale má to dvě podmínky,: počkat, až děti vyletí z hnízda, nebo budou alespoň soběstačné a až mi to dovolí zaměstnavatel… a zařídit si obytňák taky na nějakou kačku vyjde, to tu není započítané. 🙂

  10.10.2016 v 12:56
  • Gio
   Gio

   Díky za komentář 🙂 Náklady na rekonstrukci chystám do posledního dílu o stavbě Hipíka 🙂 Ale tam to taky není žádný finanční ohňostroj 🙂

   10.10.2016 v 13:25
 • Vita Valka

  Krtuopřísný! Gratuluju 🙂 Potkáme se někdy ve španělích…

  11.10.2016 v 17:05
  • Gio
   Gio

   Díky moc 🙂 Určitě se potkáme, já tu budu minimálně do dubna. A tenhle komentář teda fakt potěšil! Ještě jednou díky 🙂

   11.10.2016 v 20:21
 • xpokor02

  Ahoj prvne bych rad pochvalil clanek.
  K tem vydajum mas tam zapocitane i to jidlo co jsi nakoupil doma?
  A k baterii nerozumim co ti zere tolik energie ze nestaci solar dobijet(samotnym ntb to asi nebude), ale asi nemas zapojene dobijeni z alternatoru behem jizdy pokud ne tak to by se asi dalo dodelat celkem levne i v cizine ne?
  dik

  27.10.2016 v 14:02
  • Gio
   Gio

   Díky za pochvalu 🙂 Jídlo z domu započítané není, jde o náklady vydané přímo na cestě. Asi bych musel vážit kolik už jsem zbaštil těstovin 😀 Baterie 140Ah je dobíjená pouze solárem. A odběr noťas Asus K52N a max. ještě wifi anténa oba přes měnič. Ze 100% mi 3 nabití za den vycucají okolo 35% kapacity. Když bych chtěl druhý den udělat to samé zlikviduji baterku 🙁 takže musím dát minimálně den pauzu resp. dva, abych se dostal zpět na 100%. S dobíjením přes altík jsem uvažoval, tahle baterka je jako třetí v pořadí. Jedna malá pro nástavbu je pod sedačkou. Uvažoval jsem tyhle dvě propojit a na solár dát vypínač, abych je za jízdy dobíjel. Ale zase při krátkých přejezdech, by to asi nesplnilo účel 🙂

   27.10.2016 v 17:39
 • David

  Dekuji za tento článek, opravdu mnoho jsem si z něho vzal ale ačkoliv sleduji vas kanal i nomadem.cz, tak se nikdo zvas nezminil o „kvalite spanku“. Myslim tim presneji jak je to s hlukem v aute a celkove akustikou. Jinak byl clanek velmi zajimavy. Predem dekuji za odpoved! ☺

  24.1.2017 v 17:23
  • Gio
   Gio

   Zdravím Davide a díky za pochvalu. Ve zkratce mohu říct, že se spí dobře, alespoň mně 🙂 resp. jak si kdo zaparkuje, tak si lehne. A třeba velká chyba byla spát na parkovišti vedle kamionu s chlaďákem 😀 Každopádně díky za otázku a zkusím na ní odpovědět v samostatném článku 🙂

   25.1.2017 v 22:06
 • Igor H

  Gio,perfektné to ako si zvládolrekonštrukciu, ale aj Tvoja cesta,proste perfektné,tvoje zážitky hltám,tiež som sa zrazu rozhodol kupit Fiat Duicato s nástavbov Weinsberg asi o 1,5 metra dlhší ako Tvoj fiat,24 roov jazdím do talianska a teraz chcem vymeniť apartmany za bydlíka.
  Dúfam že od teba bude takýchto príspevkov ešte vela.
  Hodne šťastia. Igor

  27.3.2017 v 19:49
  • Gio
   Gio

   Igore díky a držím palce! Momentálně příspěvky dost flákám 🙂 ale už pracuji na nových článcích, takže zase bude co číst 🙂

   28.3.2017 v 8:45

Přidej komentář