Kam byste se nejradši vydali?

Ať už vaše cesta povede na místa známá i neznámá, domácí nebo zahraniční, vždy si jí užijte na plný pecky!

postel v obytném autě

Jak se spí v obytném autě?

Jak se člověk může vyspat v autě? Je to pohodlné? Nebude mi vadit hluk z okolí? Nebude mi zima? Tak na těchto pár otázek vám zkusím odpovědět.

Pohodlí

První radou je, nepodcenit kvalitu matrace. Každý samozřejmě podle svých možností, ale na matraci určitě nešetřit. V Hipíkovi mám matraci lepenou ze tří vrstev molitanu různé tuhosti. Velikost 210 x 135 cm. Vysoká 14cm. Je tužší, ale ne tvrdá. Pro mně, s operovanými zády, naprosto vyhovující. Nechal jsem si jí dělat u známého čalouníka. Cena necelé 3 tis.

postel v obytném autě

 

Velikost postele jsem se snažil dosáhnout co největší tzn. maximum, co mi prostor v alkovně dovolil. Nechtělo se mi krčit na nějaké prťavé postýlce 🙂 Nad matrací je cca. 75 cm prostor ke stropu. Napřed jsem si říkal, že se tam nemůžu vejít, ale ten prostor je úplně dostačující na pohodlné spaní.

 

Hluk

S hlukem je to dost individuální. Někdo usne i při cirkulárce a někoho probudí spadnutí špendlíku na zem. Každý má prostě tu hranici posazenou někde jinde.

Základní rada zní: Jak si kdo zaparkuje, tak se vyspí.

Při přesunech a spaní na parkovištích nebo u benzínek, vždycky koukejte, být co nejdál od kamiónů. Hlavně od kamiónů s chlaďákem. Zažil jsem a rozhodně to nechci opakovat. Každých 20 minut se spustí chlazení a spíte jak sbíječce 😀

area de autocaravanas hernani

Pokud nebudete parkovat přímo u silnice nebo dálnice s hustým provozem, tak hluk z projíždějících aut, rychle odladíte. Prostě ho po nějaké době, přestanete vnímat.

Co ještě rozhodně není dobré, tak parkovat u přístavů, překladišť nebo za supermarketem. U toho posledního většinou kolem půl páté ráno najedou kamiony se zbožím a ten rachot už opravdu neodladíte 🙂

Teplo

Se spaním v teplotách pod 0°C nemám zkušenosti, protože ve Španělsku naštěstí nic takového nehrozí. Pokud ovšem nevyjedu do hor. Ale tam se chystám až na jaře a to už bude zase teplo.

Prozatím nejnižší venkovní teplota byla 5,2°C. V autě bylo 12°C. Nic co by se pod peřinou nebo ve spacáku nedalo v pohodě vydržet. Nejnižší teploty jsou obvykle okolo šesté ráno. Jinak přes noc je to v pohodě. A jakmile po osmé hodině vyjde sluníčko, stáhnu žaluzie a za chvilku je teplíčko.

Hipík - zaparkový a zakrytovaný

 

V létě to je ovšem jiná. To je teplíčko pořád. A někdy až moc. Proto je dobré nechat zatažené žaluzie s reflexní folií. Určitě mít zakrytovanou kabinu, myslím skla. A nechat otevřená jen střešní okna. Nenechávat otevřené dveře. Vyvětrat jen ráno a pak nechat auto zavřené. A dá se to 🙂

Tak jak se v tom obytném autě spí?

Mě moc dobře. Řekl bych, že dokonce o dost lépe než doma. A ten bonus navíc, když ráno rovnou z postele koukám na nádherné, modré moře s vycházejícím sluncem a blankytnou oblohou.

To zase bude krásný den.

Kdo má zkušenosti se spaním v autě? Souhlasíte se mnou nebo máte jiné zkušenosti? Napište mi to do komentářů.

1 komentář

  • David

    Dobrý den. Co se týče obytňáků, my často jezdíme tak, že jeden řídí, druhej spí. Tak řešíme nějaké dobré odhlučnění – narazil jsem tu na 3 kategorie https://www.2din.cz/tlumeni-odhlucneni-auta/ Jaké myslíte, že by bylo ideální. Děkuji.

    5.6.2020 v 11:16

Přidej komentář