Kam byste se nejradši vydali?
Ať už vaše cesta povede na místa známá i neznámá, domácí nebo zahraniční, vždy si jí užijte na plný pecky!
Ať už vaše cesta povede na místa známá i neznámá, domácí nebo zahraniční, vždy si jí užijte na plný pecky!
Potkal jsem už na své cestě různý týpky. Tenhle byl jeden z těch existencí, které někdo lituje, někdo odsuzuje a někdo je prostě jen akceptuje. Jmenoval se Budy a potkal jsem ho v Rotě.
Po krátkém přejezdu z Chipiony, jsem se na chvíli usadil v pobřežním městečku Rota. Do Cádizu, co bys šutrem přes moře dohodil. Než tam vyrazím, musím se na to pořádně připravit. A tak si ráno u kávičky přemýšlím, kam se v Cádizu upíchnu, abych nemusel platit parkovné. Zjišťuji, že Andalusie není to, co Galicie, tam jsou stání pro autocaravany skoro všude a zdarma.
Dveře u Hipíka mám otevřené. Větrám, protože je krásně. Vtom zavržou brzdy a vedle mi chlápek parkuje kolo. A už se žene ke dveřím: ”Ola, co tady děláš?” Já byl připravený na španělštinu a on na mně česky 🙂
Koukám na něj, takový ošuntělý, vlasatý hubeňour. Dole čtyři zuby, nahoře žádný. Dali jsme se do řeči. Ptal se, jak jsem se dostal do Roty. Vyprávěl jsem mu svojí cestu a on, že se jmenuje Budy a bydlí tu už sedm let..
Za chvíli odjel do města a že se ještě staví. Za hoďku byl zpátky. A hned spustil: ”Co budeš sedět v autě, pojď ke mně na kafe. Mám tady kousek barák.” Zvažuju pár vteřin riziko a nakonec jdu na kafe. Ale pro jistotu, jsem nechal všechny prachy i doklady s platební kartou, schované v Hipíkovi.
Blízko to tedy opravdu bylo, ani ne kilometr. Najednou jsme odbočili ze silnice. Koukám, barák nikde, všude jen třímetrový rákos. A sakra! V duchu si říkám:”Jen si něco zkus ty skřítku a zatluču tě do země!” No, nezkusil nic 🙂 Po padesáti metrech rákosím, přerušovaným malými mýtinkami, se před námi objevila branka. A za brankou stojí takový, no – barák, jak ho chápeme my, to tak úplně nebyl 😉
Za dalšími vrátky se ozývá štěkot. A jen co je Budy otevřel, vyřítili se ven tři psi. Prý Jack Russel. No moc přátelsky mně Jackové nevítali. Zevnitř volal Budy :”V pohodě, nic ti neudělají, jen pojď dál.” Se ti lehce řekne. Ti kucí psovití to mysleli s obranou svého obydlí smrtelně vážně. Udělal jsem úkrok dozadu a to bylo něco pro ně. Azor (šéf smečky) si mě už chtěl ochutnat.
“Tak dost!” zařval jsem na ně a vykročil srdnatě vpřed. A světe, div se. Zafungovalo to. Moc jistý jsem si sice nebyl, ale navenek jsem to nedal znát. “Sedni si,” říká Budy. Měl tam koženou sedačku. Tak jo, sedím. A z každé strany jednoho obranáře, dvacet čísel od ksichtu. Úsměv jsem měl fakt dost křečovitý 🙂
Pak jsem se odvážil podrbat Azora. Čtvrthodinka drbání ho přesvědčila o mých dobrých úmyslech. A na druhé straně se rozplácnul Rek. No skvělý pejsci, ruce obsazený a to kafe budu teda pít brčkem. Mimochodem, kafe jsem dostal do absolutně čistého hrnku a lžička se leskla, skoro by se chtělo říct, jako psí kulky. Na čisté nádobí si Budy, asi potrpí.
Vyprávěl mi, jak se před sedmi lety, se ženou Eliškou sbalili ze dne na den, vzali kola, stan, nechali Čechy za sebou a vyrazili do Španělska. Z jakých důvodů, to je koneckonců, každého věc. Projeli na kole velkou část Španělska, až zakotvili v Rotě. Našli si opuštěný domek o dvou místnostech. Budy ho rozšířil o verandu a další přístavby. Materiálem byly většinou plastové desky a dřevo. A žili si tam celkem šťastně. I práci Budy měl. Stavěl a obsluhoval nafukovací hrady na pláži.
Ale nic netrvá věčně. Před rokem a půl najednou Eliška nevstala z postele. A když se její stav zhoršoval a zhoršoval, zavolali nakonec záchranku. Z nemocnice v Puertu jí odvezli do Cádizu na CT. A tady řekl Budymu doktor tu nejhorší možnou zprávu. Rakovina. A ukázal dva prsty. Jakože dva dny. Eliška prý vydržela ještě celý týden. Pak umřela.
Budymu se v tu chvíli složil svět. Eliška byla ta, co ho držela nad vodou. Začal chlastat a zatím nepřestal. Domek chátrá, stejně jako Budy. Přitom na videu, co mi ukazoval v telefonu, to tam vypadalo o mnoho lépe, než v jakém stavu jsem to viděl já.
Na otázku, čím se teď živí, mi odpověděl:”Sedím u obchoďáku”. Hned mi to nedocvaklo, až na napodruhé. Sedí a žebrá. Možná kecal, ale prý mu lidi za odpoledne nahážou 15 a někdy i 20€. A tuhle “práci” prokládá druhou. Jezdí “basuru”, jak tomu říká. Basura je česky odpad.
Tak jsem tam seděl, koukal na něj a bylo mi ho docela líto. Ale on si nestěžoval. Vyprávěl mi ten svůj život s úsměvem a bez hořkosti. Jen když mluvil o Elišce, měl mokrý oči.
Jak tam tak sedíme u vína, ani nevím jak, přišla řeč na zbraně. Hned se vytasil s koltem a brokovnicí. V duchu jsem rychle odhadoval hladinu alkoholu. Snad nezačne střílet 🙂 A stočil jsem řeč na chladné zbraně. Že mám radši dýky, šavle nebo meče. Nejvíc jako ozdobu na stěně samozřejmě 🙂
Bouchačky naštěstí zase uklidil, ale jak slyšel o nožích, vyskočil ze svého křesílka a položil na stůl nůž, motýlek. “Ber, je tvůj.” Říkám mu, co já s tím. Ale nedal si říct, musel jsem si ten nůž vzít. Pak se řeč stočila na kafe. Zase vyskočil a vrazil mi do ruky originál zabalenou krabici latté. Za půl hoďky už jsem se bál otevřít hubu a něco říct, protože vždycky něco přinesl. A pořád se ptal, co ještě potřebuju.
Nakonec jsem si vzpomněl, že opravdu něco potřebuju. Zeptal jsem se jestli má žebřík nebo štafle. Potřeboval jsem přetěsnit vikýře a umýt solár. No jasně, že měl. V tu chvíli jsem si vzpomněl na Hanzlíka ve Slavnostech sněženek 🙂
Druhý den jsem zajel k Budymu i s Hipíkem. Sjezd ze silnice byl vysoký asi 25cm. Sakra, to jsem se klepal, abych něco neurval. Ale zvládli jsme to na jedničku 🙂 Přetěsnil jsem vikýře a umyl solár.
Dali jsem si ještě kafe, než jsme se rozloučili. A on se celou dobu nepřestával ptát: ”A co ještě potřebuješ?” Ŕíkám: “Už fakt nic.” Stejně mi ještě nafasoval pokličku na hrnec, vidličky a hasičák do auta.
Přemýšlel jsem, čím bych mu na oplátku, udělal radost já. A vzpomněl jsem si, jak večer básnil o klasické, české, plnotučné hořčici. Tady, že mají jen francouzskou. A ještě, že nesežene obyčejnou majoránku. Bez ní je bramborák prostě jalovej. Tak jsem mu dal plnotučnou hořčici, balíček majoránky a navrch domácí vepřovku. Očka mu svítili, jak malýmu klukovi, jakou měl radost. Inu, co kolikrát stačí člověku ke štěstí 🙂
Rozloučili jsme se a já vyrazil do Cádizu. Ale na Budyho z Roty, žebráka se zlatým srdcem, budu vzpomínat ještě dlouho.
EDIT 13.8. 2022: Po šesti letech jsem se do Roty vrátil, zaparkoval na tom samém místě a šel se podívat na kamaráda, co v Rotě staví sochy z písku. A ten mi sdělil smutnou novinu. Budy je po smrti, bohužel nepřežil Covid 🙁